Analiza spadku z Okręgówki

• autor: Jack07, 2012-05-20 01:56

Regulamin WZPN stanowi że z Klasy Okręgowej spada tyle zespołów aby po awansie do IV ligi, spadku z IV ligi i awansie z Klasy A – Klasa Okręgowa liczyła 28 zespołów (dwie grupy po 14 drużyn). W szczególnym przypadku rozgrywane są baraże.

A więc prześledźmy od samej góry sytuację która składa się na to by w Okręgówce było te wspomniane 28 drużyn.

III liga

Z III ligi spadają trzy drużyny – nam przynależna terytorialnie jest grupa  wielkopolsko- kujawsko-pomorska. Z niej spadają najprawdopodobniej Sparta Brodnica, Victoria Koronowo i Chemik Bydgoszcz. Ewentualnie jeszcze spadek grozi Polonii Leszno. Z naszego punktu widzenia te trzy drużyny nas nie interesują – to Pomorze i Kujawy. Gdyby spaśćmiała Polonia Leszno to poleci do IV ligi grupy Południowej. A więc naszego terenu nie obciąży. Tu mamy spokój.

IV liga

Tutaj awans do III ligi już dawno wywalczył Fogo Luboński KS. Spada Mieszko Gniezno, Sparta Złotów i jedna drużyna z grona: Polonia Nowy Tomyśl, KS 1920 Mosina, Warta Międzychód. Sparta Złotów spadnie do Okręgówki Piła, dwie pozostałe do nas. To czy te dwie spadną do Okręgówki to jeszcze pewne nie jest bo awansuje Luboński a w jego miejsce nie ma kto terytorialnie spaść. Ale przyjmijmy wariant że do Okręgówki spadną dwie.

Okręgówka

Awans do IV ligi uzyskują zwycięzcy, a drużyny z miejsc 2 toczą baraż o jedno miejsce. Więc 3 z 4 drużyn (Sokół Pniewy, Świt Piotrowo, Kotwica Kórnik, Sparta Oborniki) mają awans.

A Klasa

Awans uzyskają 4 drużyny.

I grupa – najprawdopodobniej Polonia Poznań lub Phytopharm Klęka

II grupa – ktoś z grona Kłos Gałowo / Rakieta Głuponie / Orkan Objezierze

III grupa – Las Puszczykowo lub Lipno Stęszew.

Teraz trochę matematyki:

28 drużyn  + 2 drużyny (spadające z IV ligi) + 4 drużyny (awans z A Klasy) – 3 drużyny (awansujące do IV ligi) = 31 zespołów.

A więc by zachowane było to co stoi w regulaminie WZPN (po tych spadkach i awansach Okręgówka ma liczyć 28 drużyn) to spaść z niej muszą trzy zespoły. Los ostatnich w obu grupach jest przesądzony. Wychodzi na to że przedostatnie zagrają ze sobą baraż o utrzymanie.

Co to oznacza dla naszej drużyny (kto chciał wiedział to już zimą) nie muszę już chyba tłumaczyć.

Nawiasem mówiąc gratulacje dla tego kto ten regulamin wymyślał. Większej łamigłówki jak w Okręgówce nie dało się już chyba wymyślić.

Ps. To jest moja autorska analiza - żeby potem nie było że ja swoje, a Panowie z WZPN-u swoje.

autor: ~kibic 2012-05-20 22:41:00

avatar Wychodzi na to że przedostatnie zagrają ze sobą baraż o utrzymanie- czyli kto w nich zagra?

autor: ~Cinek 2012-05-21 11:16:40

avatar No prawie dobrze zrobiłeś powyższą analizę tylko że: musimy patrzeć także na 2 ligę z której najprawdopodobniej spadnie Nielba i Calisia/Tur także w 3 lidze zwiększy się liczba spadkowiczów do 5 dr. także miejmy nadzieję że Dopiewo(nasz region) się utrzyma na pozycji wyższej niż 12-16 (a narazie tak jest) i nie spadnie.
Masz również błąd w drużynach awansujących z Okręgówek. Awans mają 1 druzyna (zachód) + 1 drużyna(wschód) + 1 drużyna(piła) oraz 1 drużyna z barażu(zach,wsch,piła). Także nie jak napisaleś 3-4 tylko 2 napewno i 1 jeśli Pilska przegra baraż.
A więc jeśli Dopiewo się utrzyma to: spadną 4 drużyny z obu klas okręgowych a jeśli Dopiewo spadnie to 5 drużyn czyli drużyny na miejscach 12 rozegrają baraż o utrzymanie.
Ale to również jak kolegi wyżej tylk moja analiza

autor: ~Jack07 2012-05-21 12:49:39

avatar Fakt Piły nie uwzględniłem. Czy Korona Stróżewo, Wełna Skoki czy rezerwy Nielby poradzą sobie ze Świtem Piotrowo. Nie mnie to oceniać. Ale jakby wziąść ten wariant pesymistyczny że z naszej Okręgówki wejdą tylko 2 to pozostaje kwestia tego jak zaliczyć spadkowiczów z II ligi. Skoro spada na pewno Nielba, Tur Turek i Calisia to czy z automatu zwiększy się o trzy ilość spadkowiczów z III ligi. Nie wiem ale Dopiewo gra z ostatnią drużyną w tabeli i pewnym awansu Lechem i wątpliwe by znalazł się w zagrożonej strefie. Wydaje mi się że baraż drużyn z miejsca 12 to na razie wariant skrajnie pesymistyczny. No ale nigdy nie mów nigdy. Dzięki za konstruktywne poprawki.

autor: ~gosc 2012-05-21 16:43:58

avatar panowie na sto procent leca 3 druzyny z okregowki z 4 ligi moze leciec nawet 5 druzyn wiec uwazajcie nie myscie ze macie utrzymanie pozdraw

autor: ~przemo 2012-05-22 09:12:34

avatar Dopiewo nawet teoretycznie nie moze spasc. w srode maja 3pkt za V.O z Chemikiem Bydgoszcz a w tej kolejce Kobylin i Janikowo spotykaja sie bezporednio i przynajmniej 1 z tych druzyn nie bedzie miala szansy zdystansowania klubu z Dopiewa pozdro

autor: ~Kapitan 2012-05-30 10:56:11

avatar To ile ekip leci z okręgówki ?

autor: ~przemo 2012-05-30 20:55:30

avatar jak w barazach do 4ligi wygra Piotrowo lub Oborniki to spada Niepruszewo i Witkowo a Lomnica i Komorniki graja baraz . Jak w barazach wygra zespol z okregowki pilskiej to Lomnica i Komorniki maja spadek. pozdro